Trendy w gastronomii na 2025 - wielki come back polskiej kuchni
Wielki powrót polskiej kuchni
Trendy w gastronomii na 2025 - wielki come back polskiej kuchni
Gastronomia jest branżą, która jest bardzo podatna na trendy. Chociaż wszyscy mamy swoje gusta jedzeniowe, to mogą się one diametralnie zmienić pod wpływem mody. Polska przeszła już fazę na kuchnię amerykańską, sushi, potrawy gruzińskie, azjatyckie, indyjskie, hiszpańskie, włoskie. Teraz przyszedł czas na wielki powrót domowej, polskiej kuchni. Jest to duża szansa dla restauratorów, którzy dzięki swojemu tradycyjnemu menu mogą przypomnieć klientom smaki z domu.
Trendy w gastronomii 2025
Jak co roku, również na początku 2025 roku można zauważyć wyraźne trendy w gastronomii. Oczywiście dalej wzrasta popularność kuchni roślinnej, co się raczej nie zmieni – coraz więcej osób przechodzi na wegetarianizm i weganizm. Dlatego coraz częściej szukają oni roślinnej alternatywy mięsa czy nabiału. Podobny trend to fermentacja. Konsumenci są coraz bardziej świadomi swojego zdrowia i chcą za pomocą kiszonek wzbogacić swoją florę bakteryjną. Od kapusty kiszonej, przez pikle i azjatyckie kimchi – wszystkie takie produkty cieszą się teraz dużym zainteresowaniem.
Największym hitem jest jednak tradycyjna polska kuchni. Po latach nowości z różnych stron świata wracamy do korzeni i zamiast azjatyckich pierożków gyoza coraz chętniej wybieramy nasze polskie pierogi, a zamiast ramenu żurek. Skąd wynika ten trend i jak go wykorzystać?
Renesans polskiej kuchni
Idąc ulicami dużych polskich miast, mogłoby się wydawać, że jesteśmy miłośnikami kuchni ze wszystkich stron świata: japońskiej, amerykańskiej, gruzińskiej, chińskiej, tajskiej, latynoskiej, hiszpańskiej i oczywiście włoskiej. Coraz częściej można znaleźć nawet restauracje z Afryki czy Skandynawii. Tak duża ilość egzotycznych kuchni wyraźnie jednak spowodowała, że zatęskniliśmy za domowym jedzeniem.

https://forsolutions.pl/raport-made-for-restaurant-2024/
Badania przeprowadzone na potrzeby raportu Made for Restaurant badającego trendy gastronomiczne wyraźnie pokazują, że obecnie kuchnia polska jest na pierwszym miejscu wśród konsumentów wybierających restauracje. Aż 83% badanych odpowiedziało, że najczęściej wybierają kuchnię polską, a kuchnia włoska, która znalazła się na 2 miejscu, zdobyła już tylko 58% głosów.
Wyniki badań nie kłamią. Przeżywamy obecnie renesans tradycyjnych polskich dań. Mieszkając często w dużych miastach, daleko od kuchni naszej mamy, tęsknimy za gulaszem, kopytkami, gołąbkami, dobrą pomidorową czy klasycznym kotletem z ziemniakami i buraczkami. Coraz większa grupa młodych osób prędzej potrafi zrobić azjatyckiego pad thaia niż domowy obiad, dlatego jedząc na mieście, szuka właśnie polskiej kuchni. Często wybieramy też potrawy, które zostały przygotowane zgodnie z tradycyjnymi technikami, takimi jak fermentacja, kiszenie czy wędzenie.
Nie ma wątpliwości, że polska kuchnia ma nam wiele do zaoferowania. Jesteśmy producentem dużej ilości owoców i warzyw, robimy własny nabiał i sery, mamy hodowle zwierząt. Słyniemy też z pysznego pieczywa, umiejętności robienia miodów i przetworów. Restauratorzy, którzy chcą propagować polską kuchnię mają na pewno z czego wybierać.
Nowa odsłona polskich smaków
Oczywiście szefowie kuchni starają się zaproponować swoim klientom własne interpretacje tradycyjnych dań. Eksperymentują z farszami, metodami obróbki, różnymi mięsami, rybami czy sosami. W restauracjach coraz częściej można zobaczyć wariacje na temat gołąbków, barszczu, klusek śląskich, tatara czy sałatki jarzynowej. Klienci szukający smaków jak u mamy chętnie odwiedzają nowe miejsca, szukając jedzenia, które przynosi im komfort.
Obecnie panuje też moda na powrót do staropolskich przepisów. Klienci jedzą teraz chętnie nie tylko rosół czy pierogi z jagodami, ale także czerninę, sękacze, smalec czy inne potrawy, które przygotowywały nasze babcie. Dla wielu osób jest to kuchnia równie egzotyczna co meksykańskie tacosy.
Klienci doceniają lokalne i sezonowe menu
Konsumenci są coraz bardziej świadomi i wiedzą, że najzdrowsze jest jedzenie pochodzące z naszego kraju, a nawet regionu. Dlatego też coraz częściej szukają restauracji, które zaopatrują się u lokalnych rolników, rzeźników czy sadowników. Lokalne sery, wędliny, jabłka czy przetwory to teraz bardzo duży trend. Wspomnienie w menu, że nasze ryby pochodzą z pobliskich jezior, a twaróg od lokalnych kóz, będzie bardzo dużym plusem dla klientów.
Tak samo popularne są sezonowe menu. Stale szukając nowości, klienci oczekują częstej zmiany karty dań, najlepiej zgodnie z sezonami. Zupa krem z dyni jesienią, rozgrzewająca potrawka zimą, szparagi wiosną i placek z letnimi owocami latem to odpowiedź na wymagania konsumentów. Możemy robić też wkładki skupiające się na konkretnym sezonowym produkcie: jabłkach, kurkach, grzybach.
Coraz bardziej wzrasta też zainteresowanie polskimi produktami, takimi jak rokitnik, czarna porzeczka, buraki, gryka. Chcemy jeść zdrowo i lokalnie, a kuchnia polska jest na to świetnym rozwiązaniem.
Konsumenci bardzo też doceniają polskie akcenty w restauracjach: pieczywo własnego wypieku podane jako czekadełko, pikle robione na miejscu. Właśnie te 2 trendy zostały ocenione najwyżej w kolejnym pytaniu z raportu Made For Restaurant.

https://forsolutions.pl/raport-made-for-restaurant-2024/
Polska kuchnia wpisuje się w trendy eko i wege
Żywność ekologiczna i roślinna to trendy, które towarzyszą nam od lat i ich popularność stale rośnie. Bardzo dobrze pasują one do trendu kuchni polskiej. Produkty lokalne, o których już wspomnieliśmy, oznaczają też często produkty eko – warto wspomnieć o tym w naszym menu. Pomoże nam w tym aplikacja Placepy, która ułatwi nam komunikację z klientami.
Wiele dań kuchni polskiej jest też bezmięsnych, albo bardzo łatwo zrobić je w wersji wege. Bigos bez mięsa, dania na bazie fasoli, kluski w sosie, zupy na roślinnym wywarze, pierogi z roślinnym farszem – wszystkie te dania trafią do grupy naszych klientów, którzy nie jedzą mięsa.
Jak wykorzystać trend na polską kuchnię w Twojej restauracji?
Jeżeli prowadzisz bar mleczny, restaurację staropolską czy bistro z domowymi obiadami, trafiłeś w dziesiątkę – Twój lokal na pewno przyciąga teraz tłumy klientów. Co jednak z lokalami, które nie specjalizują się z kuchni polskiej?
Pamiętajmy, że klienci lubią teraz nowości i kuchnie fusion. Dlatego nawet jeżeli Twoja specjalizacja to kuchnia włoska czy azjatycka, możesz starać się wpleść do niej polskie elementy. Pizza z burakiem i kozim serem nikogo już nie dziwi! Pierożki gyoza też można zrobić z typowo polskim farszem.
Jeżeli kuchnia w Twojej restauracji nie jest jasno określona i w menu oferujesz zarówno domowe obiady, jak i makarony czy burgery, zrób wkładkę menu z typowo polskimi potrawami. Wystarczy zupa jak pomidorowa, barszcz czy żurek, domowe pierogi z mięsem albo klopsy na obiad i kawałek domowego ciasta na deser. Do makaronów możesz sezonowo dodać szparagi albo kurki, a burgery przygotowywać z polskiej wołowiny. Odpowiednia reklama w mediach społecznościowych na pewno przyciągnie klientów. Korzystając z aplikacji Placepy możemy poinformować większą ilość klientów o naszej ofercie specjalnej.
Come back polskiej kuchni to szansa dla restauratorów
Jeżeli zastanawiasz się nad otworzeniem nowego lokalu, to kuchnia polska będzie strzałem w dziesiątkę. Wymagania klientów są proste:
- autentyczne dania
- wysoka jakość składników
- sezonowe menu
- chleb i przetwory robione na miejscu
Wydawałoby się, że łatwo sprostać takim marzeniom. Warto wrócić do korzeni, skorzystać z przepisów mamy i babci, nauczyć się robić dobry chleb i możemy być pewni, że polscy konsumenci docenią taką autentyczną kuchnię.
Rozwijaj swój biznes - Sprawdź więcej wskazówek i porad
- Jak zacząć z Placepy? - Przewodnik krok po kroku
- Jak Klient może odebrać pieczątkę w lokalu Placepy?
- Strona WWW dla Restauracji: Klucz do Sukcesu w 2025 Roku?
- Kupony a program lojalnościowy w gastronomii: Co wybrać, by zwiększyć zyski?
- Ile kosztuje napisanie aplikacji lojalnościowej?
- Jak zwiększyć sprzedaż w restauracji, kawiarni, barze lub foodtrucku w Walentynki?