PLACEPY

kupony, pieczątki, nagrody

Najlepsze sposoby na zachęcenie klientów do rejestracji w programie lojalnościowym

Zainteresuj klientów swoją ofertą

Spis treści

  • Programy lojalnościowe – budowanie sieci stałych klientów
  • Czemu warto wprowadzić karty lojalnościowe?
  • Dobrze zaprojektowany program lojalnościowy
  • Stwórz cyfrowe karty lojalnościowe
  • Nagradzaj aktywność i fakt rejestracji
  • Zaangażowana obsługa klienta
  • Zadbaj o interakcje z gośćmi lokalu
  • Wybierz odpowiedni moment
  • Pamiętaj o kodzie QR
  • Przemyślane nagrody
  • Nawiązuj do trendów
  • Stwórz ekskluzywne oferty
  • Podsumowanie

Programy lojalnościowe – budowanie sieci stałych klientów

Jak wskazuje sama nazwa, programy lojalnościowe tworzone są po to, aby budować przywiązanie klienta do danej marki. Ich głównym celem jest sprawienie, by dana osoba wróciła i ponownie zakupiła produkt w Twoim sklepie czy skorzystała znowu z usług, które świadczysz.

Oczywiście do osiągnięcia takich skutków przyczynia się dobra oferta, obsługa na wysokim poziomie oraz szereg podejmowanych działań marketingowych. Nie można w tym aspekcie jednak lekceważyć roli, jaką odgrywa właściwie prowadzony program lojalnościowy. Nie tylko pozwala on tworzyć długotrwałe relacje z konsumentami, ale też jest jedną z metod utrzymania ich aktywnego zaangażowania. Zbudowanie z jego pomocą stałej sieci klientów jest kluczowe dla sukcesu prowadzonej działalności.

Zastanawiasz się, jak sprawdzają się programy lojalnościowe w Polsce? Badania przeprowadzone przez SARE w 2024 roku (źródło) wskazały, że zdecydowana większość respondentów, bo ponad 90%, aktywnie w nich uczestniczy. Oznacza to, że obecnie Polacy są pozytywnie nastawieni do tego rodzaju inicjatywy i upatrują w niej korzyść płynącą dla nich samych.

Czemu warto wprowadzić karty lojalnościowe?

Karta lojalnościowa to namacalny dowód na zaistnienie więzi między klientem a marką. Zainwestowanie w nią przynosi następujące korzyści:

  • Prestiż i rozpoznawalność marki: Posiadanie własnego programu wskazuje na profesjonalizm. Z kolei posiadanie przez konsumenta karty lojalnościowej przypomina mu o byciu Twoim klientem.
  • Zwiększona częstotliwość zakupów: Konsumenci przy podejmowaniu decyzji wybierają znane i sprawdzone lokale. Ich świadomość bycia stałym klientem wzrasta poprzez udział w programie lojalnościowym.
  • Podniesienie wartości koszyka: Systemy przyznawania pieczątek mogą zachęcić klientów do robienia droższych zakupów w celu uzyskania większej liczby punktów.
  • Przewaga konkurencyjna: Jeśli miejscowe lokale z tej samej branży nie posiadają własnego programu, oferując uczestnictwo w nim, wyróżniasz się na tle konkurencji.

Jakie są zatem najlepsze sposoby na zachęcenie klientów do rejestracji w programie lojalnościowym? Przedstawiamy działania, które powinien podjąć przedsiębiorca, wskazując główne i mniej oczywiste aspekty, na jakie musi zwrócić uwagę.

Dobrze zaprojektowany program lojalnościowy

Przed przystąpieniem do stworzenia programu, przemyśl jego poszczególne elementy. W tym celu przeanalizuj grupę docelową, do której chcesz trafić. Nie każdy konsument zostanie Twoim klientem. I na odwrót - nie chcesz przyciągnąć do swojego lokalu losowych osób z ulicy, lecz takie, które pozostaną z Tobą na dłużej.

💡
Na szczęście nie musisz projektować całego systemu od podstaw. Korzystając z aplikacji mobilnej, takiej jak Placepy, w kilka minut utworzysz kupony z pieczątkami dla swoich klientów.

To, nad czym jednak musisz się chwilę zastanowić, to warunki przyznawania punktów/pieczątek oraz nagroda, która będzie czekała na daną osobę po zebraniu ich odpowiedniej ilości. Kwestię tę dobrze opracuj przed wdrożeniem systemu, aby po rejestracji dokonanej przez klienta nie okazało się, że nie otrzyma on podstawowych informacji o zasadach Twojej oferty. Taka sytuacja natychmiast wywoła rozczarowanie i może w konsekwencji prowadzić do wycofania się z programu.

Stwórz cyfrowe karty lojalnościowe

Tradycyjne karty lojalnościowe w fizycznej formie (najczęściej papierowe lub plastikowe) nadal istnieją i są wykorzystywane również przez popularne sieci handlowe czy usługowe. Większe marki jednak już na starcie dbają o zapewnienie cyfrowego odpowiednika. Znaczna część interakcji pomiędzy konsumentem a usługodawcą odbywa się online, dlatego warto, idąc z duchem czasu, zdecydować się na nowoczesne rozwiązania.

Badania CBOS z 2021 roku (źródło) wykazały, że odsetek osób korzystających ze smartfonów do obsługi programów lojalnościowych, zniżek i bonów w sklepach wzrósł z 0% w 2015 roku do 12% w 2017 roku, a następnie do 26% w 2021 roku. Tym samym widać tendencję, zgodnie z którą rozwój technologii mobilnych i powszechny dostęp do internetu sprawiły, że coraz więcej konsumentów korzysta z kart wirtualnych. Istnieje duża szansa, że w przyszłości te całkowicie wyprą ich tradycyjne, fizyczne wersje.

Nagradzaj aktywność i fakt rejestracji

Wiele firm przewiduje dodatkowy bonus za rejestrację w programie lojalnościowym. Może on przybrać formę rabatów i promocji. Alternatywą będzie również przyznanie klientowi jego pierwszej pieczątki bez spełnienia dodatkowych wymagań. W ten sposób od razu poczuje on, że zbliża się do oferowanej nagrody. Gratyfikację warto również przewidzieć dla osób polecającym innym włączenie się do programu.

💡
Pamiętać należy, że oprócz oferowania nagrody trzeba wdrażać też inne działania marketingowe. W przeciwnym razie klienci mogą wycofać się z programu zaraz po skorzystaniu z przyznanego im bonusu.

Zaangażowana obsługa klienta

Moment taki jest okazją, aby obsługująca go osoba mogła zaproponować mu uczestnictwo w programie.

💡
Bezpośredni kontakt z człowiekiem jest bardzo istotny w zachęcaniu do przystąpienia do programu lojalnościowego. Działania takie widoczne są przede wszystkim w sklepach, kiedy klient podczas płacenia za zakupy jest pytany o kartę lojalnościową bądź zbieranie punktów.

Zadbaj o interakcje z gośćmi lokalu

Promowanie programu lojalnościowego musi odbywać się w odpowiedniej chwili i nie powinno być zbyt inwazyjne. Należy odpowiednio przeszkolić personel, aby przypominał gościom lokalu o możliwości zbierania pieczątek i wymienianiu ich na nagrody.

Zamiast suchej formułki rzucanej od niechcenia, warto zadbać o wykazanie realnych korzyści, jakie konsument odniesie po wyrobieniu karty na punkty. Najlepiej propozycję formułować tak, aby odnosiła się do upodobań i potrzeb klienta.

Przykładowo

  • Klienta kwiaciarni, który kupuje bukiet dla ukochanej na Walentynki, można przekonać do przystąpienia do programu, przypominając mu, że wróci tu najprawdopodobniej 8 marca po kolejny prezent.
  • Osobie regularnie przychodzącej na rutynowe strzyżenie warto wyliczyć, że przy udziale w programie co kilka miesięcy będzie mogła skorzystać z darmowej wizyty.

Wszystko zależy od tego, jakie nagrody przygotowałeś dla gości swojego lokalu.

💡
Poznaj swoich klientów, aby wiedzieć, co ich zachęci. Niektórzy jedynie przychodzą, płacą i wychodzą, ale inni już po pierwszej wizycie są z personelem na Ty i dzielą się chętnie całym swoim życiorysem. Skorzystaj z tej kopalni wiedzy, aby złożyć im dobrą ofertę.

Wybierz odpowiedni moment

W każdej branży obsługa klienta może wyglądać nieco inaczej, dlatego też nie zawsze ten sam moment będzie odpowiedni, by zaproponować rejestrację w programie lojalnościowym.

BranżaKiedy zaproponować rejestrację w programieNienajlepszy moment
Gastronomia (bar, burgerownia, pizzeria, restauracja, pub)Przy prezentowaniu menu, składaniu zamówienia lub na początku uiszczania rachunkuW trakcie spożywania posiłku przez gościa; pod koniec procesu płatności
Branża beauty (fryzjer, barber, salon piękności, SPA)Przed przystąpieniem do zabiegu lub tuż po jego wykonaniu, kiedy klient zmierza do kasy/recepcjiW trakcie zabiegu, jeśli klient nie może lub nie chce toczyć rozmowy
Branża fitness (siłownia, basen, szkoła tańca)Na początku wizyty, przed grupowymi sesjami lub w trakcie indywidualnych sesji treningowychPodczas intensywnego treningu, w momencie korzystania przez klienta z szatni czy pryszniców, a także podczas pierwszej wizyty, gdy natłok informacji może być przytłaczający
Sprzedaż detaliczna (kwiaciarnia, pasmanteria, jubiler, innego rodzaju sklepy)Na początku kasowania produktów lub w przypadku zapytania o dostępne promocje i rabatyPrzed dokonaniem przez klienta decyzji o jakimkolwiek zakupie; po skasowaniu wszystkich produktów (zwłaszcza w przypadku dużych kolejek przy kasie)

Pamiętaj o kodzie QR

Doskonałym, a dodatkowo praktycznie bezkontaktowym rozwiązaniem, jest rozmieszczenie w strategicznym punktach lokalu informacji o istniejącym programie lojalnościowym wraz z załączonym kodem QR, który odeśle użytkowników urządzeń mobilnych od razu do formularza rejestracyjnego.

Jest to o tyle dobra propozycja, iż daje ona klientowi czas na zapoznanie się z ofertą i spokojne zadecydowanie, czy chce przystąpić do programu i posiadać własną kartę lojalnościową. Niektórzy chętniej angażują się w takie działania, kiedy nie czują na sobie presji.

Widoczny kod QR wiszący na witrynie, nadrukowany na karcie menu lub leżący na stoliku pozostaje w zasięgu ręki, dzięki czemu proces “przekonywania” konsumenta do jego zeskanowania trwa od momentu wejścia do lokalu, aż do jego opuszczenia.

💡
Co istotne, dla niektórych odstraszającym czynnikiem jest sam fakt konieczności dokonania rejestracji i podania swoich danych. Dlatego też warto rozważyć opcje, które pozwolą na uproszczenie tego kroku. Przykładowo, w aplikacji Placepy wystarczające będzie wpisanie adresu e-mail, bez dodatkowych danych. Następnie wystarczy podać Kod Firmy lub zeskanować kod QR i dodać wybrane miejsce do listy obserwowanych. (Sprawdź, jak dodać klienta do Twojego lokalu w Placepy).

Przemyślane nagrody

Kluczowymi elementami zapewniającymi aktywne uczestnictwo w programach lojalnościowych są nagrody. Konsumenci przywiązują się do marek, które w zamian za częste zakupy i korzystanie z usług dostają gratisy lub wyjątkowo okazyjne rabaty.

Pamiętać należy, że aby doszło do rejestracji i założenia karty, trzeba dobrać odpowiedni rodzaj gratyfikacji. Ważne w tym względzie jest dokładne poznanie bazy swoich klientów i zrozumienie ich potrzeb (źródło). Jest to szczególnie istotne w zakresie przyciągania osób młodych, które mogą jeszcze nie mieć silnych więzi z istniejącymi markami.

Jak pokazują aktualne badania (źródło), konsumenci z tzw. pokolenia Z cenią przede wszystkim spersonalizowane i doświadczalne prezenty ponad tradycyjne artykuły promocyjne. Są jednocześnie bardziej skłonni do podążania za firmami, które oferują im dobra zgodne z ich zainteresowaniami i wyznawanymi wartościami. Podobne raporty wskazują na to, że wiele branż czekają w przyszłości duże wyzwania, jeśli chodzi o prowadzenie działań marketingowych.

Nawiązuj do trendów

Aby prowadzić biznes, trzeba trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, co w danym momencie jest modne. Przykład? Produkty z pistacjami istniały na rynku od lat, ale w momencie gdy nazwano je “dubajskimi”, cała Polska oszalała na ich punkcie.

Tak samo sprawa się ma, jeśli chodzi o zachęcanie klientów do rejestracji w programie lojalnościowym. Niech wiedzą, że na końcu drogi, kiedy zbiorą już wszystkie pieczątki, czeka na nich coś, co jest warte częstych odwiedzin w lokalu.

Modny dodatek, sezonowa przekąska, popularny zabieg – możliwości jest wiele, a wszystko zależy od Twojej oferty oraz tego, czy zdołasz dopasować ją do aktualnych trendów.

Stwórz ekskluzywne oferty

💡
Asem w rękawie, który możesz wyciągnąć, by nakłonić klienta do rejestracji w programie lojalnościowym, są ekskluzywne bonusy, których nie da się dostać w żaden inny sposób. Innymi słowy, za zebranie określonej liczby pieczątek obiecujesz coś, czego normalnie nie masz w ofercie.

Przykłady takich prezentów:

  • Zabieg VIP – dla klientów salonu piękności czy SPA
  • Spersonalizowany napój/potrawa – w lokalach gastronomicznych
  • Przedmioty z logo marki – uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich branż

Podsumowanie

Aby zachęcić klientów do rejestracji w programie lojalnościowym, stwórz dla nich okazyjną i wyróżniającą się na rynku ofertę. Spraw, żeby droga od pierwszej pieczątki do nagrody nie ciągnęła się w nieskończoność, a samo uzyskanie karty nie trwało dłużej niż kilka minut.

Postaw na sprawdzone i intuicyjne rozwiązania, takie jak aplikacja Placepy, gdzie samodzielnie ustalisz warunki i będziesz mógł przyznawać punkty wedle uznania, oferując konsumentom nagrody dostępne stale, jednorazowo lub z ograniczeniem czasowym. Pamiętaj przy tym, aby aktywnie promować program lojalnościowy wśród gości swojego lokalu, a liczba rejestracji powinna stale rosnąć.

Rozwijaj swój biznes - Sprawdź więcej wskazówek i porad

  • Strona internetowa z Placepy
  • Jak zacząć z Placepy? - Przewodnik krok po kroku
  • Jak Klient może odebrać pieczątkę w lokalu Placepy?
  • Jak klienci mogą pomóc w promocji Twojego lokalu - nagradzaj za promocję on-line!
  • Ile kosztuje napisanie aplikacji lojalnościowej?
  • 5 kreatywnych sposobów na wykorzystanie Placepy w Twoim biznesie
Zobacz więcej artykułów

Napisz do nas!

Chętnie porozmawiamy o artykule, doradzimy, oraz opowiemy jak możemy pomóc Twojej restauracji rozwijać się online!

Email Icon kontakt@placepy.com

Phone Icon +48 576 199 733

*Administratorem danych osobowych zawartych w kierowanej do nas wiadomości (w tym zawarte w adresie e-mail) jest Placepy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Nowy Świat, nr 54/56, 00-363 Warszawa („Placepy”). Placepy będzie przetwarzać dane osobowe zawarte w korespondencji w celu odpowiedzi na Państwa wiadomość lub skierowania do Państwa wiadomości na Państwa życzenie w innej formie lub (w przypadku wyrażenia stosownej zgody) przedstawienia Państwu oferty. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez Placepy znajduje się w naszej Polityce Prywatności. Placepy informuje, że udzielona powyżej zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna do udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Mogą Państwo w każdej chwili wycofać udzieloną zgodę kierując maila na adres rodo@placepy.com

PLACEPY

Polityka prywatności

|

Regulamin

|

Pobierz

Placepy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Nowy Świat nr 54/56, 00-363 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001110132, kapitał zakładowy: 10 000 złotych, posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP 5253006082, REGON 528868511