Czego nie może zabraknąć na stronie internetowej restauracji?
Wszystko, czego może szukać potencjalny klient
Lokale gastronomiczne a strona internetowa
Własna strona internetowa stanowi dziś jeden z podstawowych elementów wspierających promocję lokalu wśród konsumentów. Niektórzy rezygnują z jej założenia, przyjmując, że do zaistnienia w sieci wystarczające będzie wykorzystanie social mediów lub tradycyjna poczta pantoflowa. To jednak poważny błąd.
Wystarczy przeanalizować, w jaki sposób statystyczny użytkownik znajduje informacje na temat interesującej go restauracji. Zazwyczaj otworzy on przeglądarkę i wpisze w wyszukiwarce krótkie hasło, na które złożą się: lokalizacja, typ lokalu i (rzadziej) nazwa restauracji. Zatem jeśli po wyszukaniu frazy dotyczącej w jakiś sposób Twojego lokalu, jak “bar X Rzeszów” czy “restauracja Łódź centrum”, nie wyskoczy mu jego strona, istnieje duża szansa, że właśnie straciłeś klienta.
Sama wizytówka Google jest pomocna, kiedy konsument chce sprawdzić dokładny adres czy godziny otwarcia. Media społecznościowe natomiast są dobrym polem do komunikowania aktualnych promocji czy eventów. Strona internetowa z kolei istnieje po to, aby uporządkować najważniejsze informacje na temat Twojej działalności i zebrać je w jednym miejscu w czytelnej formie. Jej posiadanie świadczy o profesjonalizmie i zwiększa wiarygodność marki. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakich elementów nie powinno na niej zabraknąć.
Podstawowe (a jednak często zapomniane) informacje
Strona internetowa dla firmy świadczącej usługi gastronomiczne, aby wyglądać profesjonalnie, powinna zawierać szereg podstawowych informacji. Które z nich zaliczają się do tego grona? Ich lista znajduje się poniżej.
Adres z linkiem do Google Maps
Jedni wchodzą na stronę lokalu, który już dobrze znają, a inni trafiają na nią, szukając ciekawych miejsc w swojej okolicy. Niezbędne jest więc umieszczanie adresu we własnej witrynie, dzięki któremu potencjalny gość zdoła dotrzeć przed drzwi lokalu.
Z racji, że większość posiadaczy mobilnych urządzeń korzysta z nawigacji GPS, link do Google Maps będzie dla nich dużym ułatwieniem. Obecność na tej platformie dodatkowo pomoże przyciągnąć nowe osoby, które akurat znalazły się w okolicy i poszukują miejsca, gdzie mogłyby zjeść coś dobrego. Zwiększa to szanse na spontaniczne wizyty.
Godziny otwarcia
Dni i godziny otwarcia to jedna z cenniejszych informacji. Wiele osób traktuje wyjście do restauracji jako pretekst do celebrowania ważnych wydarzeń czy spotkania ze znajomymi. W związku z tym są to planowane wypady.
Krótka i czytelna informacja pozwoli potencjalnemu klientowi przekonać się, czy może odwiedzić Twój lokal, by zjeść szybki lunch, wybrać się z drugą połówką na uroczystą kolację czy napić się drinka późną nocą.
Formy kontaktu
Nawet prosta strona internetowa nie może się obejść bez wyszczególnienia dostępnych form kontaktu. Jeśli nie ma na niej żadnych namiarów, równie dobrze można przyjąć, że witryna nie jest autentyczna. W końcu każdy może zająć wybraną domenę i podszyć się pod lokal.
Najlepiej umieścić na swojej stronie:
- numer telefonu (można podać dwa oddzielne – jeden do obsługi zamówień i udzielania informacji klientom, drugi dla potencjalnych partnerów biznesowych)
- firmowy adres e-mail
- formularz kontaktowy
- formularz rezerwacji stolików (dodatkowa opcja)
Menu
Dobrze skonstruowane menu to wizytówka każdej restauracji. W końcu to ze względu na nie goście do niej przychodzą. Oczywiście liczą się też inne aspekty, takie jak atmosfera, ceny i obsługa, jednak jakość i dopracowanie potraw przesądza o sukcesie lokalu.
Aktualna karta dań
Jeśli w Twoim menu znajduje się burger walentynkowy, mimo że jest środek sierpnia, część klientów z góry uzna, że cała strona jest nieaktualna. Może nawet przyjąć, że sam lokal już nie funkcjonuje.
Wiele osób popełnia ten błąd, że nie dokonuje regularnych aktualizacji albo wykorzystuje do tego tylko profile w mediach społecznościowych. Osoba zainteresowana zjedzeniem w Twojej restauracji rzadko kiedy będzie miała chęć scrollować, aż trafi na pożądane informacje. Z tego powodu najlepiej na bieżąco wprowadzać zmiany w jadłospisie w witrynie www. Powinien być on łatwy do znalezienia – może widnieć na stronie startowej lub dedykowanej podstronie.
Ceny
Dania to jedno, a ceny drugie. Ich też nie należy ukrywać przed gośćmi. Osoby z ograniczonym budżetem lub szukające okazji będą sprawdzały, ile dana restauracja liczy sobie za średni posiłek. Pamiętaj zatem, że profesjonalna strona internetowa to nie post na Facebooku. Tu nie odpowiesz klientom “Pisz priv”. Unikaj więc sytuacji, w których muszą oni dzwonić, by poznać szczegółową ofertę.
Zgodnie z raportem Consumer Insights (źródło) opublikowanym przez AliExpress całe 78% Polaków podchodzi do zakupów w sposób strategiczny. Oznacza to, że w większości przypadków będą poszukiwali klarownej oferty lokalu. Warto wyjść im naprzeciw i na swojej stronie umieścić menu z cennikiem.
Oznaczenia (wege/pikantne/bezglutenowe)
Skoro o menu mowa, warto zaznaczyć, że nie wszyscy goście lokali gastronomicznych mają pojęcie o gotowaniu czy specyfice konkretnych potraw. Oznacza to, że mogą nie być świadomi, że wybrane danie czy napój zawierają alergeny, gluten czy ostre przyprawy. W karcie warto umieścić więc dodatkowe oznaczenia wskazujące na różne specyficzne kategorie (np. opcje wegańskie i wegetariańskie czy dietetyczne).
Odsyłacze do Social Mediów
Według aktualnego raportu rynkowego Made For Restaurant 2024/2025 (źródło) jednym z najbardziej skutecznych nośników informacji o restauracjach są social media. Wiedzę o lokalach czerpie stamtąd aż 42% konsumentów stołujących się poza domem. Wynika z tego, że planując marketing dla swojej firmy, nie można pomijać tego kroku i najlepiej prowadzić własny (co najmniej 1!) profil w mediach.
Jeśli zatem posiadasz konta swojej restauracji, baru czy kawiarni, koniecznie daj o nich znać osobom odwiedzającym Twoją witrynę internetową. Jednocześnie pomoże to zwiększyć ruch na Twoich socialach. Te z kolei będą odsyłać zainteresowanych klientów na stronę www. Ten samonapędzający się mechanizm to ważny krok w stronę budowania rozpoznawalności marki.
Dodatkowe elementy
Wskazane zostały już podstawowe elementy, jakie powinien zawierać projekt strony www dla restauracji. Istnieje jednak wiele innych, które można wziąć pod uwagę przy budowaniu swoich zasięgów i rozpoznawalności w sieci. Najciekawsze z nich zostały opisane poniżej.
Sekcja “O Nas”
Krótka wstawka na temat restauracji może zadecydować o tym, jak klient odbierze daną markę. To przestrzeń do wskazania swoich celów i wartości, a także tego, co wyróżnia to konkretne miejsce na tle innych lokali gastronomicznych.
Serwowane produkty pochodzą z firmowego ogródka? Pochwalcie się tym. Menu stworzono na podstawie starych przepisów babci właściciela? Opiszcie jej historię. Nawet niedługi wpis może pomóc w zbudowaniu zaufania konsumentów.
Galeria zdjęć
Fotografie z organizowanych wydarzeń lub te przedstawiające pozycje znajdujące się w menu mogą zachęcić do odwiedzin w lokalu. Warto dzielić je tematycznie. Galeria przydaje się w szczególności w restauracjach, w których można urządzać imprezy okolicznościowe.
Blog firmowy
To rozwiązanie może okazać się pomocne dla lokali:
- tematycznych serwujących oryginalne dania lub często zmieniające menu
- zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych, chcących przyciągnąć sezonowych klientów
- organizujących warsztaty, szkolenia i imprezy okolicznościowe
- zajmujących się cateringiem, przygotowaniem diet pudełkowych
Dzięki regularnemu dodawaniu wpisów można wesprzeć optymalizację strony internetowej pod kątem SEO. Luźna forma bloga pozwala na wrzucanie w tekst lokalnych słów kluczowych, natomiast ciekawe artykuły, zgodne z trendami, zwiększą ruch w witrynie.
Strona internetowa restauracji: Najczęstsze błędy
Jak widać, tworzenie strony internetowej wymaga przemyślenia paru kwestii. Zdarza się, że w procesie tym napotyka się przeszkody, jednak warto dążyć do tego, by wyeliminować z niego podstawowe błędy.
O czym pamiętać:
- Bieżące aktualizacje: Ludzie lubią niespodzianki, ale nie takie jak podwyżka cen czy wycofanie ulubionego napoju z menu. Każdorazowo uwzględniaj wprowadzone zmiany na swojej stronie.
- Profil konsumenta: Zakładanie strony internetowej powinno odbywać się z uwzględnieniem potrzeb i preferencji Twoich zwyczajowych klientów. Trafienie w ich gust z pewnością zapewni restauracji pożądaną uwagę.
O czym pamiętać:
- Przesyt informacji: Strona restauracji to nie wpis w Wikipedii. Odwiedzający witrynę chcą sprawdzić, po ile sprzedawane są naleśniki, a nie jak wyglądała produkcja mąki w czasach antycznych. Jeśli jakaś informacja jest zbędna, nie dodawaj jej.
- Muzyka i reklamy: Niepożądane dźwięki czy ciągłe pop-upy mogą być irytujące dla użytkowników, którzy szybko odczuwają przebodźcowanie.
- Niskiej jakości treści: Literówki w opisach czy słabej jakości zdjęcia sprawiają, że lokal może być odbierany jako nieprofesjonalny.
Podsumowanie
Założenie strony internetowej może wydawać się zadaniem prostym, jednak wymaga czasu obejmującego planowanie najefektywniejszej strategii. Ważne jest, aby poprzez witrynę dotrzeć do potencjalnych gości i nakłonić ich tym samym do odwiedzin w lokalu.
Stwórz stronę internetową, która odpowiada potrzebom klientów, czyli taką zawierającą istotne informacje. Nie zapominaj o adresie, godzinach otwarcia, menu z cennikiem oraz promowaniu prowadzonych social mediów. Do pomieszczenia wskazanych informacji wystarczy prosta witryna, której przygotowanie nie zajmie aż tak dużo czasu. Jeśli jednak nie znasz się na projektowaniu, prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z pomocy fachowców.
Alternatywą jest skorzystanie z oferty Placepy, gdzie wystarczy wybrać dostępny szablon strony internetowej (jeden z kilku proponowanych), by po kilku chwilach cieszyć się witryną własnej restauracji. Dla chętnych przewidziany jest darmowy plan na start oraz wsparcie doradców, którzy skontaktują się z Tobą po wypełnieniu formularza. Opcja ta jest tańsza niż pełny koszt zrobienia strony internetowej od zera przez specjalistę.
Niezależnie od planu marketingowego samo posiadanie własnej witryny wydaje się nieodzownym elementem prowadzenia biznesu (Sprawdź, Dlaczego strona internetowa jest ważna dla Twojej restauracji?). Do jej projektowania i prowadzenia należy więc podchodzić z rozmysłem, uwzględniając, jakim celom ma się przysłużyć.
Rozwijaj swój biznes - Sprawdź więcej wskazówek i porad
- Jak zacząć z Placepy? - Przewodnik krok po kroku
- Jak Klient może odebrać pieczątkę w lokalu Placepy?
- Strona WWW dla Restauracji: Klucz do Sukcesu w 2025 Roku?
- Kupony a program lojalnościowy w gastronomii: Co wybrać, by zwiększyć zyski?
- Ile kosztuje napisanie aplikacji lojalnościowej?
- Jak zwiększyć sprzedaż w restauracji, kawiarni, barze lub foodtrucku w Walentynki?